Jak zwalczyć lęk przed lataniem?

Hobby

W opinii ekspertów samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Niestety wiele osób panicznie boi się latać. Myśl o katastrofie lotniczej potrafi sparaliżować. By pokonać strach, niektórzy sięgają np. po drinka. Sprawdź jak zwalczyć lęk przed lataniem? 

Co to jest awiofobia?

Większość z nas zna pewnie pojęcie arachnofobii? Awiofobia to nic innego jak lęk przed lataniem. Paniczny strach przed wzbiciem się w przestworza objawia się u każdego inaczej. Jedni czują duży dyskomfort, a u innych występuje paniczny strach. Według statystyk awiofobia dotyka co czwartą osobę.

Samoloty są bezpieczne

Statystyki pokazują jasno, że samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Do awarii lub katastrof lotniczych dochodzi bardzo rzadko. Informacje o poważnych awariach lub katastrofach to tylko niewielki odsetek. Przypominamy, że ryzyko katastrofy lotniczej wynosi 0,81 na milion lotów.

Jak zwalczyć lęk przed lataniem?

Najpopularniejszym środkiem na strach jest alkohol. Niektórym drink przed lotem rzeczywiście pomaga. Specjaliści zalecają jednak, by strach przed podróżą lotniczą pokonać w inny sposób. Jak walczyć lęk przed lataniem?

  • Przyjechać na lotnisko punktualnie lub wcześniej
  • Mieć przygotowane wszystkie dokumenty
  • Być wypoczętym
  • Jeśli stres trwa od dłuższego czasu , to skorzystaj z pomocy warsztatów, która nauczają jak radzić sobie w stresowych sytuacjach.

Czego tak naprawdę boją się pasażerowie?

Według statystyk paraliżujący strach przed lataniem dotyka aż 32% osób, które boją się, że nie dolecą do celu. Lęk w większości przypadków może objawiać się następująco:

  • Ogólny niepokój. Te szerokie zagadnienie obejmuje wiele problemów. Niepokój może się pojawiać nawet kilka dni przed planowanym odlotem.
  • Brak kontroli. Nie ma nic gorszego niż brak kontroli nad swoim życiem w danym momencie. Wsiadając do samolotu nie mamy możliwości wcześniejszej „wysiadki”. W czasie lotu jesteśmy skazani tylko na maszynę i pilota.
  • Dzieci na pokładzie. Wielu pasażerów zaznacza, że ich strach zwiększa się, gdy na pokładzie znajdują się hałaśliwe dzieci.
  • Zmiana pogody. Podczas lotu należy brać pod uwagę, że pogoda może się zmienić. Gwałtowne zmiany w pogodzie to nieodzowny element podróży lotniczych. Ty jako pasażer nie powinieneś się martwić. Piloci i obsługa jest przygotowana na takie zdarzenia.

Pomimo tego, że istnieje kilka sposobów jak zwalczyć lęk przed lataniem, to najlepszym rozwiązaniem pozostaje i tak…częste latanie. Samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Częsta obecność w przestworzach z pewnością pomoże Ci wygrać ze strachem.

Źródło: www.podroze.onet.pl

 


Ubezpieczenia online