Kiedy jest najlepszy czas na wymianę opon?

W Polsce właściciele samochodów nie mają ustawowego obowiązku  wymiany opon na tak zwane: „zimowki”. Pomimo braku tego nakazu, kierowcy powinni dostosować opony do warunków atmosferycznych ze względów bezpieczeństwa. Zastosowanie zimówek pozwala bowiem na skrócenie drogi hamowania nawet o 20%.

Opony letnie podczas coraz zimniejszych dni nie są wskazane. W tym czasie wydłuża się bowiem droga hamowana, oraz znacznie obniża się ich przyczepność. Kiedy na dworze jest coraz zimniej należy zadbać o wymianę opon.

Kiedy najlepiej zmienić opony  na zimowe?   

Jak wskazują eksperci najlepszym czasem na wymianę opon w samochodzie jest taka aura, kiedy temperatura utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza przez kilka dni.

Różnice pomiędzy oponami letnimi a „zimówkami”

Opony zimowe, przystosowane do niskich temperatur różnią się od letnich opon składem ogumienia. Charakteryzują się one większą miękkością, dzięki czemu nie twardnieją podczas bardzo niskich temperatur, są tez bardziej elastyczne. „Zimówki” mają więcej wąskich szczelin i rowków niż opony letnie – dzięki czemu woda i błoto szybciej się odprowadza.

Zmieniasz opony? Sprawdź ich stan techniczny

Sięgając po opony z poprzedniego sezonu, warto sprawdzić ich stan techniczny. W związku z bezpieczeństwem należy pamiętać o tym, aby nie używać opon powyżej 6 lat. Jedną z kluczowych kwestii dla decyzji o dalszej eksploatacji opony zimowej jest głębokość bieżnika. Ustawowa minimalna wysokość bieżnika wynosi 1,6 mm, jednak zdaniem fachowców wysokość bieżnika zimą nie powinna być niższa niż 4 mm. Używając opon  z płytkim bieżnikiem zimą, narażamy się na niebezpieczeństwo


Ubezpieczenia online