Zadbaj o tapicerkę samochodową

Zima to nie tylko trudne warunki na drodze, ale również pora, gdzie różne elementy pojazdu mogą zostać zniszczone. Dotyczy to m.in. kabiny w samochodzie. Dywaniki i tapicerka często po zimie wymaga gruntownego czyszczenia. Już teraz możesz się jednak do tego przygotować. Zadbaj o tapicerkę samochodową już dziś.

Obecnie na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w profesjonalnym myciu samochodów. Czyszczenie kabiny i inne zabiegi kosztować mogą nawet 250 zł. Ci, którzy chcą zaoszczędzić mogą to zrobić w domowym zaciszu przy pomocy kosmetyków samochodowych.

Świat motoryzacji ciągle się zmienia. Nowe systemy, elektronika, design i wyposażenie wnętrz to elementy, którymi zaskakują producenci samochodów. Niestety pomimo zmieniających się technik i trendów nie wprowadzono na rynek materiału, który rozwiązałby problem zabrudzeń tapicerki samochodowej.

W wielu przypadkach odkurzanie może nie wystarczyć. Brud przenoszony zwłaszcza zimą może mocno się wchłaniać w materiał tapicerski. Jak więc poradzić sobie z plamami i odbarwieniami?

Zacznij od odkurzania

Sprzątanie samochodu powinno się rozpocząć od dokładnego odkurzenia. Usuń wszystkie okruchy, śmieci i zanieczyszczenia. Dopiero potem możesz zabrać się za dokładne pranie tapicerki. Bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie z jakich materiałów są wykonane fotele. Do klasycznych tkanin można użyć środków m.in. do czyszczenia wykładzin i podsufitek. Jednym z rozwiązań jest użycie odkurzacza piorącego, który pomoże równomiernie wyczyścić brudną tapicerkę. Pamiętaj, by duże plamy usuwać przy pomocy miękkiej szczotki. Użycie twardej może się skończyć się przetarciem materiału.

Jak myć kokpit? Najlepszym rozwiązaniem jest przecieranie elementów z tworzywa sztucznego specjalnym środkiem myjącym. Możesz użyć np. szmatki z mikrofibry. Po zakończonym myciu warto jest zakonserwować plastiki specjalnym środkiem, który przeciwdziała pękaniu.

Co ze skórzaną tapicerką?

Najwięcej uwagi w samochodzie wymaga zawsze skórzana tapicerka. Pamiętaj, by myć ją tylko miękką szczotką lub gąbką i tylko odpowiednimi środkami. Przed użyciem środków należy je spienić i nie dopuszczaj do tego, by spływały po tapicerce. Następnie użyj odpowiednich środków konserwujących. Taki zabieg powtarzaj co najmniej raz na pół roku.

Ile kosztuje czyszczenie?

Jeśli zdecydujemy się na czyszczenie tapicerki w profesjonalnym serwisie musimy liczyć się z wydatkiem około 250 zł. W przypadku nowszych samochodów z wyższej klasy koszt może wzrosnąć nawet do 500 zł. Jest to więc spory wydatek, ale również duża oszczędność naszego czasu.

Wielu kierowców decyduje się jednak na mycie samochodu w domowym zaciszu. Środki czyszczące można kupić w internecie lub w specjalistycznych sklepach. Preparaty czyszczące to koszt około 30 zł. Podobnie jak cena mleczka konserwującego. Natomiast kompleks środków i kosmetyków do tapicerki i plastików kosztuje około 120 zł.

Warto dbać o wygląda swojego auta zwłaszcza teraz, gdy zbliża się zima. Porządki możesz wykonać na własną rękę lub zlecić to profesjonalistom. Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

 


Ubezpieczenia online