Wyjeżdżając w góry zadbaj o swój samochód

Ostatnie informacje pogodowe podają, że w górach spadł już śnieg. Dla miłośników narciarstwa oznacza to zbliżanie się do otwarcia sezonu. Jazda po górskich drogach zwłaszcza zimą jest specyficzna. Wymaga często dużych umiejętności i skupienia. W tym artykule dowiesz się o co należy zadbać w przygotowaniach samochodu.

Zimowe warunki nie należą do najłatwiejszych. Oblodzone drogi, zaspy śnieżne, ograniczona widoczność, to tylko niektóre utrudnienia dla kierowców. Pamiętaj również, że trasy w górach są często bardzo kręte. Jak więc przygotować się do wyjazdu w góry?

Zadbaj o sprzęt

O oponach zimowych nie trzeba chyba przypominać. Wyjeżdżając w bardziej wymagające trasy warto wozić ze sobą łańcuchy i łopaty do odśnieżania. W niektórych krajach przepisy jasno nakazują jazdę z łańcuchami. Warto posiadać sprzęt, który przyda się zimą. Jednym z takich elementów jest lina poliamidowa, które pomoże się wydostać w razie utknięcia w zaspie lub rowie.

Zainwestuj w swoje zdrowie

Odpowiednie ogrzanie samochodu to kluczowa kwestia podczas zimowych podróży. Mokra odzież podczas mrozu może doprowadzić do choroby. Czasem może zdarzyć się tak, że podczas wygrzebywania samochodu z zaspy zmoczymy swoją odzież. Warto więc posiadać kurtki, buty, spodnie, które są nieprzemakalnie. Posiadaj również odpowiednie rękawice, które uchronią Cię przed odmrożeniami dłoni.

Dobierz dobrze trasę

Planujesz wyjazd w góry? Masz już zaplanowaną trasę? Zimą może się okazać, że niektóre drogi mogą być nieodśnieżona. Nawigacja GPS w takiej sytuacji może nie sprawdzić się. Warto więc znać alternatywną trasę, która poprowadzi Cię do celu.

W górach pogoda jest bardzo zmienna. Temperatura w górach może się zmieniać nawet o 0,8 stopnia na każde 100 metrów. Warto o tym pamiętać, bo może się okazać, że droga, którą teraz pokonujemy bez problemu to na wyższej wysokości może okazać się nieprzejezdna.

Zimowa podróż w góry to idealny test dla każdego kierowcy, który sprawdzi swoje umiejętności w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto więc odpowiednio się przygotować do każdej podróży.

 


Ubezpieczenia online