Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Dom

Żelazko jest jednym z najpopularniejszych sprzętów w naszym domu, bez którego trudno się obyć. Niestety często dochodzi do tego, że w wyniku pośpiechu lub zwykłego zamyślenia, doprowadzimy do tego, że doprowadzimy do jego zabrudzenia. Oto kilka porad, dzięki którym nasze żelazko będzie wyglądało jak nowe.

Warto wiedzieć, że żelazko czyścić należy w zależności od tego z czego jest wykonane. Inaczej więc czyścić będziemy żelazko ceramiczne, inaczej zaś te wykonane ze stali. Cechą wspólną tutaj będzie szybkość działania. Należy bowiem pamiętać, że bez względu na rodzaj zabrudzenia – im starsze jest przypalenie – tym trudniej się go pozbyć. I co ważne – nie wolno doprowadzać do czystości żelazka, które jest gorące i jednocześnie podłączone do prądu

Żelazko stalowe

W przypadku żelazka wykonanego ze stali, mamy kilka skutecznych, łatwych i tanich sposobów, aby doprowadzić je do stanu używalności. Wystarczy ciepła woda i ocet spirytusowy. Jeśli w żelazku znajdują się wszelkiego rodzaju otwory, lub inne trudno dostępne części, nasączamy roztworem patyczek i za jego pomocą docieramy do trudno dostępnych miejsc. Te oporniejsze zabrudzenia można usunąć za pomocą octu i skrobaka do ceramicznych płyt indukcyjnych – inne – ostre narzędzia mogą uszkodzić gładką strukturę. spodu. Można również wykorzystać mieszankę octu i soli w proporcjach 1:1. Tu podpowiadamy, że po wyczyszczeniu spodu tego rodzaju mieszanką, czynność kończymy obmywając całość wodą destylowaną. Innym skutecznym sposobem jest wyczyszczenie spodu żelazka za pomocą gazety i soli. Posypujemy gazetę (nie kredową tylko tą zwyczajną czarno- białą!) solą i „prasujemy” gazetę. „Posoloną” gazetę prasujemy, aż do uzyskania pożądanego efektu. Wszystkie czynności wykonujemy podczas, gdy żelazko jest odłączone od prądu!!

Żelazko ceramiczne lub teflonowe

O ile żelazka wykonane ze stali są dość odporne na zarysowania, w przypadku nowocześniejszych sprzętów możemy je szybciej zniszczyć. Tu czynności czyszczenia spodów należy wykonywać o wiele ostrożniej. Spód czyścimy tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy żelazko jest odłączone od prądu i kiedy nie jest ono gorące. Jeśli posiadamy specjalne skrobaczki do płyt indukcyjnych to warto właśnie za ich pomocą wyczyścić zabrudzenia. Inne narzędzia, raczej się do tego nie nadają. W  przeciwieństwie do żelazka stalowego absolutnie nie używamy sody oczyszczonej, sody, mleczka, czy innych produktów, które mają silne „żrące” działanie. Teflon jest dość podatny na zarysowania. W marketach można nabyć środki przeznaczone specjalnie dla tego typu spodów, nabędziemy je np. w sklepach AGD.

Lepiej zapobiegać, niż czyścić

Czyszczenie nie należy do przyjemnych czynności, nie zawsze też koczy się sukcesem. Warto więc używać żelazka zgodnie z instrukcja obsługi. Należy dopasować  temperaturę do rodzaju materiału, nie zaszkodzą również specjalne nakładki na materiał. Omijamy kolorowe nadruki, guziki, i inne części narażone na zniszczenie pod wpływem temperatury.

 

 


Ubezpieczenia online