Jak uchronić się przed smogiem na co dzień?

Problem smogu z roku na rok powraca jak bumerang i jest coraz większym problemem dla Polaków. Niechlubnie możemy pochwalić się 33 miastami z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UEW związku z narastającym problemem nasuwa się również pytanie: Jak uchronić się na co dzień od skutków smogu?

Jak uchronić się przed smogiem na co dzień?

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, najprawdopodobniej problem smogu dotyka również Ciebie. Życie codzienne  , kiedy pracujemy, chodzimy na uczelnie, zakupy – zmusza nas do tego, że musimy wyjść z domu.  Co prawda podczas „smogowych alertów” najlepiej jest w ogólne nie wychodzić z domu, ale jeśli musisz, zastosuj się do kilku naszych rad.

Po pierwsze zaopatrz się w maseczkę antysmogową

W Polsce może dalej patrzymy krzywo na takie środki zaradcze, ale w wielu miastach na świecie maski przeciwpyłowe są tam na porządku dziennym. Dobre modele potrafią zatrzymać prawie 100% zanieczyszczeń. Jeśli mieszkasz na wyjątkowo zanieczyszczonym terenie, musisz często wychodzić z domu i spędzasz dużo czasu na ‚świeżym’ powietrzu, to zastanów się nad taką inwestycją.

Sprawdź stan powietrza zanim wyjdziesz z domu

Zanim jednak wyjdziemy, sprawdź  stronę Głównego Inspektoratu Ochrony aby dowiedzieć się, jak obecnie wygląda stan powietrza w Twojej okolicy.

Wyjeżdżaj pooddychać czystym powietrzem

Jeśli masz możliwość wyjechać za miasto, rób to jak najczęściej. Umów się na wizytę do babci, lub wujka, którzy mieszkają poza miastem. Pamiętaj, żeby wyjechać za miasto a nie na jego przedmieścia. Na przedmieściach bowiem jest tak samo dużo smogu ( a czasami nawet więcej) niż w samym mieście.

Oddychaj przez nos

Jeśli jesteś poza domem, a warunki powietrza są bardzo złe, oddychaj nosem. Nos jest naturalnym filtrem, dlatego oddychanie przez nos jest zdrowsze.

Zaopatrz się w dobrej jakości oczyszczacz powietrza, zamykaj okna

Kiedy wychodzisz z domu, zamykaj okna, które wychodzą na ulicę. Możesz zostawić też włączony oczyszczacz powietrza, tak aby po powrocie, móc odetchnąć czystym powietrzem.

Oczywiście praktycznie niemożliwe jest stosowanie się zawsze do wszystkich tych porad. Nikt raczej nie zrezygnuje z wyjścia do pracy, bo na zewnątrz nie wieje wiatr. Można jednak wcześniej zadbać o swoją dietę, założyć maskę i pojechać do pracy mniej uczęszczanymi ulicami. A może przed wyjściem ze znajomym na spacer sprawdzisz stan powietrza i uznasz, że jednak lepiej posiedzieć w domu? Wszystko to wpływa na nasz stan zdrowia, więc dbajmy o nie w miarę możliwości.


Ubezpieczenia online