Jak stworzyć ciemnię fotograficzną w domu?

Hobby

Fotografia analogowa ostatnimi czasy przeżywa swój renesans. Dla jednego pokolenia to sentymentalna podróż w czasie, dla drugiego – ciekawe, retro podejście do fotografowania, które nie ma w sobie cech „instant”. Sztuka przecież polega na przemyślanym kadrze i kompozycji, bo przecież klisza ma ograniczoną ilość klatek. A później te zdjęcia trzeba wywołać w ciemni fotograficznej. Jak zrobić taką ciemnię w domu?

Sprzęt

Wyposażenie domowej ciemni fotograficznej może być czasochłonne, a to ze względu na dużą liczbę elementów, której potrzebujesz.

Podstawą jest koreks, czyli urządzenie do wywoływania negatywów. Jeśli będziesz zaopatrywał się w używany – koniecznie sprawdź jego szczelność. Inaczej klisza będzie zanieczyszczona, co przełoży się na ostateczny wygląd zdjęcia.

Będziesz potrzebować także trzech szklanych dzbanków o pojemności do 1 litra każdy oraz menzurki. Przyda się też lejek, który ułatwi rozlewanie substancji chemicznych z pojemników.

Spośród środków chemicznych nie obejdzie się bez: wywoływacza, przerywacza, utrwalacza i zwilżacza. To właśnie te substancje umożliwiają wywoływanie zdjęć. Kiedy się łączą, powstaje reakcja chemiczna, która wywołuje obraz na papierze. Wylej te substancje do trzech kuwet, a papier zanurzaj wyłącznie szczypcami.

Nie obejdzie się także bez stopera, dzięki któremu będziesz wiedzieć, kiedy wyjąć negatyw z koreksu, i termometru, którym wymierzysz temperaturę substancji chemicznych i wody.

Pomieszczenie

Kiedy skompletowałeś odpowiedni sprzęt, czas na pomieszczenie. Musi być zacienione. To może być łazienka lub piwnica. Zasłoń okna, otwory pod drzwiami uszczelnij ścierkami, aby nie dostał się żaden promień słońca do środka i wywołuj zdjęcia śmiało!

ciemnia fotograficzna w domu

Ubezpieczenia online