Jakie są obowiązki narciarza na stoku?

Hobby

Fani zimowego szaleństwa mogą już od jakiegoś czasu poświęcić się swojej ulubionej dyscyplinie. Od lat najpopularniejszych spotem zimowym Polaków jest jazda na nartach. Wybierają się na stok nie wolno zapominać o kompleksowym ubezpieczeniu narciarskim. Sprawdź jakie są obowiązki narciarza na stoku.

Obowiązki narciarza

Każdy narciarz przed wyjazdem na stok powinien posiadać odpowiedni sprzęt i ubiór. Do najważniejszych obowiązków należy jazda w kasku i zakaz jazdy pod wpływem alkoholu. Dokładnie wszystkie obowiązki narciarza znajdują się w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 31 grudnia 2011 roku.

Jazda w kasku

Jak podaje portal infor.pl do jazdy w kasku zobowiązana jest każda osoba, która uprawia narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, która nie ukończyła 16 roku życia.

Każda osoba, która opiekuje się dziećmi na stoku (np. rodzic, nauczyciel, opiekun wycieczki) i dopuściła dzieci do jazdy bez kasku podlega karze grzywny. Może ona wynosić od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

Bezwzględny zakaz jazdy po alkoholu

Każdy narciarz niezależnie od wieku musi wiedzieć, że na stoku lub nartostradzie obowiązuje bezwzględny zakaz jazdy pod wpływem alkoholu. Dodatkowo zarządca terenu narciarskiego może nie wpuścić takiej osoby na teren ośrodka. W sytuacji, gdy osoba nietrzeźwa nie zastosuje się do zakazu na miejsce może zostać wezwana policja.

Mandat za jazdę pod wpływem alkoholu może wynieść nawet 5 tys. zł.

Na co należy uważać?

Instruktorzy narciarstwa na każdym kroku zaznaczają, by na stoku zachować szczególne środki ostrożności odnoście ochrony życia i zdrowia swojego i innych narciarzy. Do podstawowych obowiązków należy:

  • Zapoznanie się z regulaminem tras
  • Stosować się do znaków zakazu
  • Zjeżdżać z odpowiednią prędkością
  • Wybierać trasy dostosowane do swoich umiejętności

Oprócz zastosowania się do zasad na stoku nie wolno zapominać o odpowiednim ubezpieczeniu. Tylko kompleksowa ochrona na stoku gwarantuję wypłatę odszkodowania i pokrycie wszystkich kosztów związanych z wypadkiem na stoku. Planujesz wyjazd na narty? Dowiedz się wszystkiego na temat ubezpieczenia od ekspertów SuperUbezpieczenia.pl. Skontaktuj się pod numerem telefonu 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl.


Ubezpieczenia online