Przestawianie czasu w zegarakach. Dlaczego?

Dom

Dla każdego z nas naturlaną rzeczą jest przestawianie czasu na letni i zimowy, następuje to dwa razy w ciągu roku. Często nie myślimy nawet z jakiego powodu to się robi.

Przestawianie czasu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wedle założeń wprowadzenie czasu letniego ma zapewnić od 1-4% oszczędności energi. Dodatkowo ma wzrosnąć bezpieczeństwo, ponieważ większa aktywność społeczeństwa jest w okresie dnia – kiedy jest jasno.

Jak wyglądała historia zmiany czasu?

Zaczęła się ona dokładnie w roku 1895 przez entomologa George Vernon Hudson, który podczas pracy zauważył, gdy podczas łapania owadów kończąc swoją pracę dostrzegł iż jest zbyt ciemno gdy kończył pracę dlatego zaproponował on zmianę czasu. Wobec zdziwieniu znalazł wielu chętnych w Europie. William Willett rownież zaproponował zmianę czasu ponieważ słońce wstawało wcześniej niż on, a zachodzi wcześniej niż zdążył wrócić do domu po pracy, a chciałby jeszcze pojeździć trochę konno po powrocie, przez co w roku 1907 postawił on tezę iż wiosną powinno cofnąć się wskazówkę do tyłu. Abyśmy mogli cieszyć się dłużej słońcem.

Warto też zwrócić uwagę na czas zimowy. Dlaczego?

Przestawiając wskazówki zegara o jedną godzinę w tył, nastawiamy swój zegra biologiczny na odpowiednią godznę snu. Pomimo wszystkiego chodzimy wcześniej spać – a dokładnie właśnie o tą godzinę. Dla człowieka niby tylko godzina ma duże znaczenie. Ponieważ widząc zmrok za oknem naturalnie dopada nas zmęczenie.

Gdyby za oknem o późniejszej godzinie byłoby jasno, nasz mózg dostawałby mylne sygnały. Z jednej strony jesteśmy zmęczeni, a z drugiej strony ciągle jest jasno – więc nie czujemy się senni, tylko wręcz przeciwnie – zmęczeni, z czym niestety pogarsza się nasz humor oraz samopoczucie.

przestawianie czasu

Ubezpieczenia online