Jak podróżować z przyczepą kempingową?

Hobby

Wakacje z przyczepą kempingową to idealny sposób na podróżowanie dla wszystkich tych, którzy lubią przygody i nie interesuje ich urlop w ośrodkach hotelowych. Przyczepa kempingowa idealnie nadaje się na krótkie kilkudniowe trasy po Polsce lub dłuższe wakacje w różnych miejscach Europy. W tym artykule dowiesz się jak bezpiecznie podróżować.

Przygotuj się do jazdy

Na początek trzeba wiedzieć, że przyczepa kempingowa tak samo jak samochód musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.  Polisa tak samo jak w przypadku aut jest wykupowana na rok. Oznacza to, że nie ważne ile dni w roku przyczepa jest w trasie, masz obowiązek ją ubezpieczyć. Pamiętaj, że przerwa w ubezpieczeniu oznacza kary. Szukasz ubezpieczenia dla przyczepki? Skorzystaj z pomocy ekspertów SuperUbezpieczenia.pl. Zadzwoń 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl.

Zadbaj o stan techniczny samochodu i przyczepy

Podstawą bezpieczeństwa w trasie jest dobry stan techniczny pojazdu i przyczepy. Najlepiej sprawdzą się samochody z mocniejszym silnikiem. Przed wyjazdem dokładnie sprawdź takie elementy jak:

  • Instalacja elektryczna,
  • Zamontowanie haka,
  • Ciśnienie w oponach,
  • Lusterka na wysięgnikach,

Niewiadów wciąż cieszy się popularnością

Można śmiało powiedzieć, że najpopularniejszą przyczepą kempingową w Polsce jest Niewiadów N 126 E, która może ważyć w zależności od modelu nawet 480 kg. W przeszłości wiele rodzin właśnie w tej przyczepce spędzały wakacje w Polsce. Obecnie rozwój rynku turystycznego sprawia, że popularnością cieszą się przyczepki zagranicznych producentów. Ich cena i wyposażenie tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni.

O czym należy pamiętać?

Zamontowałeś hak holowniczy? Po zamontowaniu musisz pojechać do stacji diagnostycznej, która potwierdzi posiadanie haka odpowiednią pieczątką w dowodzie rejestracyjnym.  Po podłączeniu przyczepy do samochody należy dokładnie sprawdzić podłączenie instalacji elektrycznej. Dyszel musi być koniecznie zabezpieczony, by w czasie jazdy przyczepa się nie odłączyła.

Jazda w przyczepą kempingową wbrew pozorom nie jest trudna. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsze jest to, że Twój pojazd wydłuża się o kilka metrów. Każdy zakręt należy pokonywać ostrożnie. Przy cofaniu nie należy skręcać zbyt mocno.

Wybierasz się w góry? Każde wzniesienie należy pokonywać przez wcześniejsze dodanie gazu. Zjeżdżaj wolniej i na biegu. Przyczepka zaczęła „wężykować”? Pod żadnym pozorem nie wciskaj hamulca. Zredukuj bieg i dodaj gazu co pomoże wyprostować się przyczepce.  Jazda z przyczepą kempingową nie należy do szybkich. Na koniec trzeba wiedzieć, że poza terenem zabudowanym, drogach ekspresowych i autostradach należy jechać z prędkością maksymalną 70 km/h.

Źródło: SuperUbezpieczenia.pl, www.motofakty.pl


Ubezpieczenia online