Narty dla dziecka – jakie wybrać?

Polacy coraz częściej wysyłają swoje pociechy  szkółek narciarskich, lub sami zabieramy nasze dzieci na zimowe szaleństwa na roku.  Od jakości sprzętu bardzo wiele zależy, dlatego podpowiadamy jaki sprzęt jest najbardziej odpowiedni dla dzieci.

Źle dobrane narty potrafią zniechęcić go do jazdy

W przypadku dzieci dużą rolę odgrywają wiek. Chodzi o wzrost i wagę. oraz umiejętności czy też stopień zaawansowania naszych pociech. Zmiennych jest tu nieco więcej niż w przypadku doboru butów, z drugiej strony – dobór nart pozwala na nieco większy „margines błędu” niż w przypadku doboru butów. Tam sprawa jest jednoznaczna – złe buty to ból, stres i zniechęcenie; jeśli idzie o narty nie jest to tak jednoznaczne.

Małe dzieci najczęściej rozpoczynają naukę jazdy na nartach w wieku od 3 do 5 lat

Najważniejszą zasadą którą powinniśmy się kierować przy doborze nart jest jak najłatwiejsze ich prowadzenie. Chodzi o by narty ułatwiały naukę i opanowywanie kolejnych podstaw poruszania się na stoku.  Muszą być więc odpowiedniej długości, dobrze wytaliowane, by ułatwiały wchodzenie w skręt.W tej kategorii wiekowej sprawa jest o tyle prosta, że właściwie wszystkie dzieci w tym okresie dopiero uczą się jeździć, producenci więc odpowiednio przygotowują swoje produkty pod potrzeby najmłodszych narciarzy. Pozostaje tylko odpowiednio dobrać długość narty.

Narty powinny być dobrane do wzrostu

Większość doświadczonych instruktorów,  potwierdzają, że  się, że narty powinny być jak najkrótsze – w przedziale 60-80 cm (w zależności od wzrostu). Powinny one  sięgać mniej więcej „po pachy” – czyli 25-30 cm mniej niż wynosi wzrost małego amatora dwóch desek. Jeżeli kupimy narty nieco dłuższe – nie powinno być z tym problemu. Jednak wówczas dziecko będzie musiało włożyć trochę więcej wysiłku w naukę manewrów.

Większość producentów oferuje od razu do desek „w komplecie” – czy warto zakupić sprzęt w takiej postaci?

Większość producentów oferuje od razu do desek „w komplecie” wiązania – można bez problemu zdać się na nie. Zaoszczędzimy czas, a często i pieniądze, a na tym etapie nauki jazdy indywidualny dobór wiązań to jednak trochę przesada.

Sprzęt dla  dzieci w wieku 6-12 lat

Tutaj rozpatrzeć należy dwie sytuacje. Jeżeli dzieci w tym wieku już jeżdżą na nartach od kilku sezonów, możemy bez problemu zacząć „wydłużać” narty dla nich, kierując się zachowaniem odpowiednich proporcji pomiędzy długością deski a wzrostem. Tak więc optymalnie dobrane narty dla dzieci w tym wieku powinny sięgać do barków, nadal z dość głębokim taliowaniem. Przy czym nadal powinna to być narta przeznaczona dla juniorów, która lepiej poddaje się prowadzeniu nawet przy stosunkowo niewielkiej masie narciarza. Jeśli natomiast w tym wieku dzieci dopiero zaczynają się uczyć jazdy – nadal stosujemy zasadę, że im krótsza i bardziej talkowana narta tym lepiej.

 


Ubezpieczenia online