Parabeny – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

O parabenach na pewno słyszałeś. Być może w reklamie, w radiu, w telewizji, albo przeczytałeś o nich z wieczka jakiegoś kosmetyku. Oczywiście, im ich mniej, tym lepiej według producentów. Dlaczego widząc napis „bez parabenów” tak chętnie sięgamy po produkt? Czy parabeny są rzeczywiście aż tak szkodliwe? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się wszystkiego o tych składnikach.

Co to takiego?

Parabeny to nic innego jak substancje chemiczne. Występują najczęściej w chemii, w kosmetykach. I tam ich obecność ma działanie konserwujące. Dzięki temu produkty, w które się zaopatrzymy, potrafią utrzymać świeżość całkiem długo. Co istotne – ich obecność wcale nie wpływa na kolor, strukturę czy inne właściwości kosmetyku.

Złe parabeny

Substancje konserwujące, w tym parabeny, stosuje się od lat 40. XX wieku. Do tej pory nikt nie miał zastrzeżeń, aż nagle wybuchła silna opozycja przeciwko ich stosowaniu. Dlaczego?

Przeciwnicy parabenów zarzucają im działanie imitujące estrogeny, czyli hormony płciowe, obniżające płodność u mężczyzn. Inni mówią, że wchłaniają się w niezmienionej postaci do organizmu, gdzie nie mogą się rozłożyć. Jednak w dalszym ciągu żadne badanie nie potwierdziło szkodliwości parabenów.

parabeny

Ubezpieczenia online