Jak przygotować się na wyprawę w góry?

Co prawda majówka dopiero za miesiąc, ale żeby ten czas spędzić naprawdę dobrze i wyjątkowo, plany trzeba mieć wcześniej. Tym bardziej, jeśli chcesz spędzić ten czas aktywnie, np. w górach. Jak przygotować się na majową, górską wyprawę?

Samo zarezerwowanie miejsc noclegowych nie jest wystarczające. To ważny element, owszem, jednak jest szereg innych, o których należy pamiętać, przygotowując się na wyprawę w góry.

Buty

Wygodne obuwie to niezwykle ważny element naszego ekwipunku. W końcu planujemy urządzać kilkugodzinne marsze. Dobre buty trekkingowe wcale nie zapewnią, że stopy nie będą boleć, jednakże zdecydowanie szybciej się zregenerują i będą gotowe do zdobywania kolejnych szczytów, niż po wyprawach w trampkach. Pamiętaj, że pogoda w górach jest bardzo kapryśna, i może zmienić w jednej chwili. Dlatego dobrze, żeby buty były z grubą, antypoślizgową podeszwą, wodoodporne, ale i oddychające. Ważnym aspektem jest też zakrycie kostki, co pomoże uniknąć kontuzji.

Plecak

Plecak nie musi być nowy, czy wyposażony w nie wiadomo jakie gadżety. Ma spełniać przede wszystkim funkcję bagażową. Masz w nim pomieścić potrzebne rzeczy w trakcie wspinaczki. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na profesjonalnym sprzęcie, sprawdź modele z pasem biodrowym, który odciąży barki, ze stelażem i wodoodpornym pokrowcem.

Ubrania

Nawet, jeśli planujesz wspinaczkę w góry latem, pamiętaj, że na samym szczycie jest zdecydowanie niższa temperatura. Dlatego trzeba ubierać się na cebulkę. Dobrze jest być gotowym na każde warunki, więc zarówno krótkie spodenki, kremy z filtrem, jak i rękawiczki i czapka się przydadzą. Dobrze jest mieć na sobie przylegającą do ciała koszulkę, która będzie odprowadzać wilgoć z naszego ciała. Spodnie muszą być wygodne, żeby móc swobodnie zrobić duży wykrok. Dżinsy nie będą najlepszym wyborem.

Jedzenie

Kilkugodzinna podróż w górę potrafi skutecznie wypompować z sił, dlatego weź ze sobą energetyczne przekąski, jak baton czy banan. Na dłuższe wyprawy weź ze sobą kanapki. I nie można zapomnieć o wodzie, albo termosie z kawą lub herbatą w chłodniejsze dni.

wyprawa w góry

Ubezpieczenia online