Jak oszczędzać na paliwie?

Od kilku dni ceny za litr benzyny przekraczały 5 zł. Zwłaszcza teraz, gdy rozpoczyna się sezon urlopowy ceny paliw poszły w górę. Każda wizyta na stacji to często duży wydatek. Poznaj ciekawostki i sprawdź jak oszczędzać na paliwie.

Co to jest ecodriving?

Moda na ekologię nie ominęła motoryzacji. W ostatnim czasie często słyszy się o jeździe, która sprawia, że spalanie w naszym samochodzie będzie mniejsze. Ostatnie badania pokazują, że prowadzenie samochodu w odpowiedni sposób pozwala na obniżenie spalania nawet o kilkanaście procent. Ecodriving to nic innego jak zasada płynnej jazdy. W tym wszystkim ważne jest, by kierowca umiał przewidywać różne zdarzenia na drodze. Umiejętne planowanie manewrów, płynna i bezpieczna jazda pozwala oszczędzić paliwo.

Spalanie wagi ciężkiej

Wielu kierowców z pewnością zauważa, że podczas wakacyjnej podróży, gdy samochód zapakowany jest m.in. bagażami po brzegi spala więcej paliwa. Mniejsze obciążenie to mniejsze zapotrzebowanie na paliwo. Oprócz tego wiele osób słyszało, że jazda na „biegu jałowym” jest oszczędna. To mit. Na paliwie można oszczędzić tylko, gdy kierowca umiejętnie hamuje silnikiem.

Jak przygotować samochód?

Planujesz w tegoroczne lato wprowadzić plan ecodriving. Na początek zacznij od przygotowania do tego samochodu. Regularnie sprawdzaj poziom ciśnienia w oponach i wysprzątaj bagażnik ze zbędnych rzeczy. Pamiętaj również, że aerodynamika ma również wpływ na spalanie.

Te kilka wskazów może nie sprawi, że na stacji oszczędzisz tysiące, ale z pewnością pomoże zmniejszyć w pewien sposób spalanie. Pamiętaj, że wybierając optymalną trasę i utrzymując stałą prędkość unikniesz skoków w spalaniu. Przydatne podczas każdej podróży będzie m.in. nawigacja GPS i tempomat.

Świat motoryzacji zdaje sobie sprawę z potrzeby bycia „eko”. W czasach podwyżek cen paliw, sprawa oszczędności jest bardzo ważna. Wszyscy producenci zaczynają inwestować w pojazdy z małolitrażowymi silnikami lub napędami elektrycznymi, a same linie nadwozia charakteryzują się doskonałą aerodynamiką.

 


Ubezpieczenia online