Dlaczego warto pić „kranówę” ?

Przeciętnie polak rocznie na wodę wydaje 99 zł. Co prawda wydaje się to śmieszna kwota jednak czy w ogóle warto płacić koncernom za wodę pitną?

Należy pamiętać o tym, że Unia Europejska unormowała sposób filtrowania wody, która następnie trafia do naszych kranów. Zanim woda, więc trafi do nas przechodzi szereg zabiegów, które mają ją oczyścić z wszelakich zanieczyszczeń i bakterii.

W kilku miejscach Polsce przebadano wody pod względem obecności składników mineralnych i okazało się, że miały jej więcej niż w przypadku popularnych marek wody pitnej.

Dlaczego, więc warto pić wodę z kranu?

1. Jakość wody określa polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej. Woda z kranu w Warszawie, Paryżu czy Londynie spełnia wymagania wody do spożycia. W ostatnich latach systemy uzdatniania wody w Warszawie, Krakowie, Łodzi i wielu innych miastach przeszły gruntowną modernizację.

2.Twoja woda jest często kontrolowana, jeśli mieszkasz w dużym lub średnim mieście. Dzieje się tak przed wpuszczeniem i podczas transportu siecią wodociągową.

3. Woda z kranu zawiera cenne minerały, takie jak wapń czy magnez. Często ma ich więcej niż sprzedawana woda butelkowana. Nie warto jej przegotowywać, powoduje to wytrącanie się cennych minerałów, które możemy znaleźć w postaci kamienia osadzającego się w czajniku.

4. Woda z kranu jest 300 razy tańsza od butelkowanej i jest tej samej jakości, co przeciętna woda butelkowana.

5. 40 procent wód butelkowych wywodzi się z kranówki, która sprzedawana jest w sklepach, pod etykietami z górskimi strumykami – wynika z badań Uniwersytetu Glasgow. A to najprostsza sztuczka marketingowa, jaką można sobie wyobrazić, przeprowadzona jedynie po to, byśmy za wodę zapłacili wielokrotnie więcej.

Musimy jednak pamiętać o zagrożeniach. To chlor, który jest dodawany do kranówki po to, by nie rozwinęły się w niej bakterie. Tu można po prostu odstawić wodę na kilka godzin, wtedy chlor wyparuje.

Kolejne zagrożenie to stare rury, woda może zostać zanieczyszczona, płynąc nimi. Zanim więc zaczniemy pić wodę z kranu, dowiedzmy się, ile lat mają rury w naszym budynku. Przy kilkudziesięcioletnich – warto zainwestować w filtr.


Ubezpieczenia online