Jak dbać zimą o akumulator?

Zima daje się we znaki wszystkim. Ta pora roku szczególne nie sprzyja kierowcom, którzy mają nie tylko gorsze warunki na drogach, ale tez często zmagają się z problemami technicznymi samochodów. Niektórych  „zimowych” problemów można uniknąć – wystarczy tylko stosować się do kilku sprawdzonych sposobów.  

 

Niektórych problemów można uniknąć!

 

Dbaj o akumulator. On bowiem w zimie jest najczęściej narażony na wszelkiego rodzaju awarie. Zadbany i odpowiednio przygotowany akumulator nie odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Aby więc uniknąć przykrych niespodzianek ( które w dodatku mogą wiele kosztować).

 

Jak dbać o akumulator zimą?

 

Kiedy mamy problemy z zaśniedziałymi klemami i biegunami, możemy mieć problemy. Przepływ prądu bowiem będzie zakłócony i nierówny, zaś w skrajnych przypadkach może być całkowicie przerwany. Do czyszczenia najlepiej użyć drobnego papieru ściernego, zaś po czyszczeniu zabezpieczyć elementy za pomocą wazeliny. Jeśli korzystamy z akumulatora obsługowego, od czasu do czasu warto również odkręcić korki i sprawdzić poziom elektrolitu. Jego braki należy uzupełnić wodą destylowaną.

 

Co zrobić z akumulatorem, jeśli z auta korzystamy rzadko?

 

Jeżeli z auta korzystamy rzadko lub w ogóle, na czas postoju akumulator warto wymontować z auta i postawić w suchym i ciepłym miejscu, gdzie zjawisko samoczynnego rozładowywania jest zminimalizowane.

 

Jak prawidłowo podłączyć kable?

 

Pamiętajmy, aby zachować odpowiednią kolejność podłączania kabli oraz ostrożność – mamy do czynienia z dość wysokim napięciem. Po otwarciu masek obu aut, w pierwszej kolejności podłączamy dodatni przewód (czerwony) do klemy oznaczonej plusem sprawnego akumulatora. Uważajmy, aby drugi koniec kabla nie dotknął żadnego metalowego elementu, gdyż może dojść do zwarcia. Drugi koniec kabla podłączamy do dodatniego bieguna w rozładowanym akumulatorze. Następnie kabel ujemny (czarny) podłączamy do ujemnego bieguna sprawnego akumulatora. Drugi koniec należy połączyć z tak zwaną masą – najlepiej zaczepić go na metalowym elemencie pod maską.

 

Uruchomienie auta

 

Po prawidłowym podłączeniu kabli należy uruchomić sprawne auto. Zaleca się, aby utrzymywać obroty silnika na poziomie około 1000-1500 obrotów na minutę, co pozwoli alternatorowi na doładowywanie obciążonego akumulatora. Następnie próbujemy uruchomić niesprawne auto przytrzymując rozrusznik na około 10 sekund. Proces ten należy kilkukrotnie powtórzyć robiąc kilkudziesięciosekundowe przerwy. Jeśli po kilku próbach auto nie zostanie uruchomione, należy przerwać proces, bo może to doprowadzić do rozładowania sprawnego akumulatora.

 

 


Ubezpieczenia online